POZOR..POZOR ! 🌹 . Ku každej objednávočke Vám pribalíme DARČEKY ! Pri objednávkach (z hodnoty ceny produktov) od 30.-eur 1X15ml, nad 50.-eur 2x15ml, nad 100.-eur .. 3x15ml, 150.-eur .. 4x15ml atd. mini parfumiky .......... testery .. ZDARMA ! 👌 TEŠÍME SA NA VÁS a VIDÍME SA V MAILOCH a u KOŠICOCH :) aj OSOBNE. 👋🤚👋
Logo
Objednávky aj cez SMS
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  • Kategórie blogu
Blog
Aký pánsky parfum vybrať do práce alebo na rande?  Poradíme vám..
18.05.2023
Aký pánsky parfum vybrať do práce alebo na rande? Poradíme vám..
Vôňa parfumu dokáže jedinečným spôsobom zvýrazniť osobnosť, vplýva tiež na sebavedomie aj náladu. Jeho voľba záleží na vašom vkuse, pánsky parfum by s... čítať celé
Niečo a nás a ako sa cítiť krásne a štýlovo s parfémami z nášho e-shopu 
20.01.2023
Niečo a nás a ako sa cítiť krásne a štýlovo s parfémami z nášho e-shopu 
" Móda nie je len o oblečení a doplnkoch, ale aj o vôni, ktorá vás sprevádza celý deň " Parfémy sú dôležitou súčasťou vašej image a môžu vám pomôcť ... čítať celé
TOP produkty 2022
28.12.2022
TOP produkty 2022
Milí zákazníci, radi by sme vám bližšie predstavili naše najpredávanejšie produkty v uplynulom roku. Snáď vám to bude inšpiráciou pri výbere nového pa... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

OBJEDNÁVKY JE MOŽNÉ

ROBIŤ AJ CEZ :

yodeyma.parfemy

@gmail.com

 

  1. Úvod
  2. Blog
  3. ZAUJÍMAVOSTI O PARFUMOCH
13.09.2019

ZAUJÍMAVOSTI O PARFUMOCH

Ak miluješ vône a luxusné parfumy, prídeš si na svoje. Vieš, kedy vznikla prvá voňavka, čo presne obsahuje tá tvoja a prečo je Francúzsko voňavkárska veľmoc? Nasledujúce odpovede si možno nečakal.

Na tejto planéte azda neexistuje človek, ktorý by nemiloval parfumy a všetko, čo je spojené s vôňou. Kým dnes sú symbolom luxusu, čistoty a vyberaného vkusu, v minulosti sa používali aj na celkom iné účely. Určite vieš, že správny parfum by mal charakterizovať tvoje ja. Určite vieš aj to, že na letné a zimné obdobie by si mal vône striedať a meniť. Možno tušíš, že v kvalitnej voňavke, ktorá si tróni na tvojej poličke a ktorá ťa nezlákala len očarujúcou vôňou, ale aj reklamou, sú živočíšne zložky. Tušíš ale, o aké ide? Vieš, kedy sa začali používať prvé parfumy, kde vznikli flakóny, vedel si, prečo sa stalo práve Francúzsko voňavkárska veľmoc? Pre pekný úsmev a dobrý vkus Marie Antoinetty to nebolo.

P.S "Žena, ktorá nenosí parfum nemá budúcnosť."Neveríš? Odkazuje ti to samotná Coco Chanel. 
Keďže sa dnes na trhu nachádza okolo 30.000 značkových vôní, daj si na výbere záležať. Nezabudni na to, aby to bola pre teba bola tá pravá, nezabudni, že všetko treba s mierou. Správna voňavka o tebe povie viac, ako si myslíš a niekedy je to to jediné, čo potrebuješ mať na sebe.

Uctievanie božstiev, nadviazanie kontaktu s vyššími silami, aj na to slúžili vône v Egypte

História nášho voňavého bohatstva sa začala písať už pred 7000 rokmi, keď sa parfumy začali vyrábať v ďalekej Mezopotámií a Egypte. V tej dobe si však pod slovom parfum môžeme predstaviť niečo celkom iné ako dnes, a to oleje, maste, živice alebo bylinky. Kým dnes sú vône symbolom luxusu, čistoty a dobrého vkusu, v minulosti sa používali na nadviazanie kontaktu s vyššími silami, balzamovanie mŕtvych, pri uctievaní božstiev či na osobité účely, napríklad ako v Egypte, kde sa na telesnú hygienu nesmierne dbalo. Nešlo len o očistu, dôležitý bol hlavne relax, ktorý si dopriali v podobe kúpeľov. A teraz si vstúp do svedomia a spýtaj sa sám seba, či si niečo podobné dopraješ tiež. Kedy si si naposledy napustil vaňu, zapálil sviečky, pustil príjemnú hudbu a zavrel oči? Rýchla sprcha za 5 minút sa neráta.

Dnes už nie je žiadna novinka, že niektorí páni sa o seba starajú dokonca viac ako ženy a podobne tomu bolo aj za čias faraóna Ramzesa II. U mužov boli vtedajšie parfumy obľúbené oveľa viac. Niet sa čo čudovať, keď faraóni vedeli, čo je v móde.

    Vieš, kde a ako vznikali prvé flakóny?

Určite nám dáš za pravdu, že pri výbere voňavky zohrá flakón dôležitú úlohu. Stalo sa ti, že na tvoju preplnenú poličku pribudla ešte jedna voňavka, len preto, že sa ti páčil obal? V minulosti sa všetko, čo bolo považované za "parfum", uschovávalo v nádobách z kameňa, hliny, bronzu, alebo dreva. Neboj sa, reč o krásnych fľaštičkách bude až teraz. Nielenže sa egyptský národ považuje za kolísku vzniku vôní a za civilizáciu s perfektným vkusom, takisto sa môžu pochváliť výrobou flakónov. O prvých sa hovorí už v roku 1000 pred naším letopočtom a boli vyrobené zo skla, ktorého receptúra pochádza z Mezopotámie. 

                                      Skutočný prevrat nastal, keď Arabi objavili destiláciu

Vône začínali byť obľúbené aj v ďalších kútoch sveta a neskôr sa Egyptom inšpirovala aj staroveká Čína, Hinduisti, Izraeliti, Kartáginci, Arabi, Gréci, Rimania. Skutočný prelom nastal vďaka Arabom, ktorí objavili destiláciu a alkohol sa stal veľmi dôležitou súčasťou voňaviek. 

 Parfumy slúžili na prekrytie zápachu, hygienické návyky boli pasé

Parfum zožal obrovský úspech v 17. storočí, kedy sa dostal do Francúzska, ktoré sa v tejto dobe začína nazývať

voňavkárska veľmoc. Prvým hitom sa stali parfumované rukavice, ktoré do Paríža priniesla Katarína Medicejská. Skutočný dôvod ich parfumovania bolo prekrytie zápachu zvieracej kože. Používanie vôní neustále rástlo aj počas vlády Ľudovíta XV. Paradoxom je, že pokým hygiena v starovekom Egypte napredovala a stala sa súčasťou bežného života, vo vzdelanej a vyspelej Európe upadala. Hygienické pomery boli v porovnaní s tým, v akom prepychu žila vtedajšia šľachta, zahanbujúce. Na Versaillskom dvore sa to síce hmýrilo drahými šatami, prepychovými šperkami, zdobenými parochňami, no luxus nebol jediné, čím bol Versaillský dvor prepchatý.

To, čo sa nedalo niekedy vyhnať bol zápach, ktorý sa ešte viac šíril v uliciach Paríža medzi bežnými ľuďmi. Samotný kráľ sa odmietal kúpať, do vody skočil len zo zábavy alebo v ukrutných horúčavách. "Kúpanie sa" začalo byť totižto považované za proces liečby, nie za proces hygieny. A práve z tohto dôvodu sa stalo Francúzsko veľmocou voňaviek. Nepoužívali sa len na telo, striekali sa aj do vejárov, na nábytok či oblečenie. Otrasné pomery dokonale opísal Patrick Süskind vo svetoznámom románe Parfum, a ak si videl film, scény v uliciach preplnených potkanmi ťa zrejme presvedčili, že žiť v tej dobe, povedzme si na rovinu, nič moc.

 Prvá kolinská

18. storočie a vláda Ľudovíta XVI. a jeho známej manželky Marie Antoinetty sa pýši vznikom prvej kolinskej. Táto osviežujúca zmes rozmarínu, bergamotu, citróna a neroli sa používala vo vodnom kúpeli, zriedená s vínom, ako ústna voda, na kocke cukru ako pokrm, alebo obklad na rany. Uskladňovaná bola v pozlátených nádobách. Z dvojice kráľ a kráľovná je viac známa a populárnejšia kráľovná, ktorá tak trochu zruinovala francúzsky ľud. Ale nie, nebola to úplne ona, kto Francúzov položil k zemi, no vkus mala naozaj dobrý a stala sa nepochybne jednou z najväčších módnych ikon. Nezaostával ani kráľ, vďaka ktorému prišli na svet špeciálne a obľúbené flakóny v tvare hrušky. Výrobky skla sa tiež tešili obrovskej popularite a vďaka nim sa otvorila aj továreň Baccarat. Keby sa však radšej venoval manželke ako  flakónom, možno by nedošlo k Veľkej Francúzskej revolúcii. Nie nadarmo sa hovorí, že žena vie spraviť z milardára milionára. Ale povedzme si na rovinu, ktorá z nás vie šetriť?

Provensalsko sa stáva centrom parfumov a v Paríži vznikajú vonné domy

Ani Veľká Francúzska revolúcia neprispela k zníženej chuti kúpiť si a vlastniť parfum, treba podotknúť, že luxusný. Kvôli rozvoju modernej chémie sa položili základy takým parfumom, aké poznáme aj dnes. Vďaka jazmínu, ružiam a citrusom, sa mesto Grasse v Provensalsku stalo najväčším výrobným centrom vonných surovín a Paríž komerčným a svetovým centrom parfumov. Prvé voňavkárske domy sú populárne aj dnes, ako napríklad Houbigant, Lubin, Roger & Guerlain. Neskôr sa podobné začali objavovať aj v Londýne, najznámejšia je sieť parfumov Crown, ktorá predstavila aj zbierku kvetinových vôní s názvom Kvetinové víly. Samotná kráľovná Victoria ponúkla svoju vlastnú korunu, aby sa stala symbolom flakónov voňaviek Crown Perfumery. Spoločnosť sa v roku 2002 premenovala na Clive Christian perfume line. 

 

V roku 1921 sa Coco Chanel, ktorej meno ti určite niečo hovorí, pustila aj do produkcie parfumov, ktoré značke dodali ešte väčšiu prestíž. Na ich výrobe pracoval Ernest Beaux, ktorý tiež vytvoril azda najznámejšiu voňavku, Chanel No. 5. Ak ju vlastníš, nezabudni sa s ňou dnes potešiť.

 

Kvetinové vône sú stále obľúbené, do módy prichádzajú kožené

V roku 1930 začali byť kvetinové vône ešte populárnejšie a kožené sa dostávali do módy (špeciálna kategória parfumov, so zložkami imitujúcimi vôňu kože, pánske vône sú kombinované s kadidlom, tabakom či drevom a dámske s kvetmi). S francúzskou kozmetikou to na vrchol dotiahli aj ďalší návrhári, Christian Dior, Jacques Fath, Nina Ricci či Pierre Balmain.  Ak uctievaš jedného z nich a rád si dopraješ luxusnú vôňu, potom určite tušíš, že okrem rastlinných výťažkov obsahujú aj živočíšne zložky. Ak si o nich vedel, chválime ťa, ak nie, neľakaj sa. Môže ísť o pižmo, cibet, kastoreum či zložku, ktorá znie oveľa lepšie v podobe slova ambra, než ako veľrybie zvratky. Nuž, kvalita má svoje dane. Rozhodne sa nimi nenechaj odradiť.

Parfumy sú totižto tie najlepšie darčeky, ktorým potešíš nielen seba, ale aj druhých. Ak niekomu darujete voňavku a on v nej nájde svoje ja, potom ste vyhrali na plnej čiare. Dokonale ho totižto poznáte.

Na záver ti už len zaželáme krásny voňavý deň...... :)

zdroj.refresh  

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
Osobný odber Obchod
  • ALŽBETINA 11
  • (od hlavnej, smer Dominikánske nám.)
  • KOŠICE stare mesto
  • 040 01
      Map
Kontakty .. Eshop
Logo
YODEYMA-PARFEMY.sk
Alena Lejková
Nonstop
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk